Yetişkin

Cinsellik insan olmanın bir parçasıdır. Sevgi, sevgi ve samimiyet, çocukluktan yaşlılığa kadar sağlıklı ilişkilerde rol oynar. Sık sık fiziksel sağlık, zihinsel sağlık ve ruhsal sağlığın önemini duyarsınız, ancak cinsel sağlığınız da en az bunlar kadar önemlidir ve bu konu hakkında da kendinize güven duymanız gerekir. Yetişkin Cinsel sağlığa dikkat etmek, aşağıdakileri elde etmenizi sağlar:

·         Sağlıklı ilişkiler

·         Planlanan gebelikler (doğum kontrolü)

·         Hastalıkların önlenmesi

Bu nedenle, cinsel sağlık ile ilgili her konuda ve cinsel yaşamda başarılı olmak için nelerin gerekli olduğu konusunda bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Benzer şekilde, cinsel sağlığınızı olumsuz anlamda etkileyecek faktörlerin farkında olmak da önemlidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD'ler) veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE'ler), genellikle cinsel ilişki yoluyla edinilen rahatsızlıklardır. Enfekte olmuş biriyle korunmasız cinsel ilişkiye girerek CYBE kapabilirsiniz. Ancak, çoğu zaman CYBE’nin bulaşıcı olup olmadığını anlayamazsınız, çünkü birçok CYBE hiçbir belirtiye neden olmaz. Aslında birçok insan farkında bile olmadan CYBE taşıyıcılığı yapar ve diğer insanlara bulaşmasına neden olur. Bu yüzden CYBE önleme konusunda dikkatli olmanız gereklidir. Cinsel yönden aktifseniz, eşinizle konu hakkında konuşmanız önemlidir. Prezervatif gibi temel doğum kontrolü yöntemleri, çoğu CYBE’ye yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olur. İster hamilelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemeye çalışıyor olun, ister erektil disfonksiyon veya diğer erkeklerin cinsel sağlık sorunları hakkında endişeleriniz olsun, erkeklerin cinsel sağlıkları erkek sağlığının önemli bir yönüdür. Bu durum, elbette kadınlar için de geçerlidir. Cinsel sağlık, cinsiyetten bağımsız bir olgu olarak erkekler ve kadınlar için aynı ehemmiyete sahiptir.

Cinsel sağlık, hayatımız boyunca fiziksel ve duygusal sağlığımızın önemli bir parçasıdır. Cinsel sağlık konusunda duyarlı olmak:

·         Cinselliğin hayatın doğal bir parçası olduğunu anlamamızı,

·         Herkesin sahip olduğu cinsel hakları tanıyıp saygı duymamızı,

·         Cinsel sağlık hakkında bilgi, eğitim ve bakıma erişme hakkını,

·         İstenmeyen gebelikleri ve CYBE'leri önlemeye gayret etmek ve gerektiğinde bakım ve tedavi istemek hakkını,

Elde etmemizi sağlar. Yani cinsel sağlık sadece doğum kontrol yöntemlerinden daha fazlasıdır ve zihnimiz ile bedenimizin sağlıklı işlemesi için büyük öneme sahiptir. Elbette, tahmin edilebileceği gibi cinsel sağlık ürünleri dendiği zaman akla ilk olarak prezervatif gelmektedir. Prezervatif, gebelik olasılığını veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu (CYBE) azaltmak için cinsel ilişki sırasında kullanılan kılıf şeklindeki bir bariyer aygıtıdır. Doğru şekilde kullanıldığında %98 oranında bir koruma sağlar. Prezervatif kullanımı gonore, klamidya, trikomoniaz, hepatit B ve HIV / AIDS riskini büyük ölçüde azaltır. Ayrıca, genital herpes, insan papilloma virüsü (HPV) ve sifilizden de korunmanızı sağlar.

CYBE önleme yöntemi olarak prezervatif neredeyse 1564 yılından beri kullanılmaktadır. Kauçuk prezervatifler 1855'te piyasaya sunulmuş ve onu 1920'lerde günümüzdeki lateks prezervatifler izlemiştir. Prezervatif çeşitleri, Dünya Sağlık Örgütü'nün bir sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan en etkili ve güvenli ilaçları gösteren “Temel İlaç” listesinde yer almaktadırlar. Prezervatif kullanım oranları gelişmiş ülkelerde daha yüksektir ve örneğin İngiltere'de, prezervatif kullanmak doğum kontrolünün ikinci en yaygın yöntemidir. Elbette, cinsel sağlık için kullanılabilecek çok sayıda ürün mevcuttur ancak prezervatif bu bakımdan en yaygın ve en bilinen olma özelliğini korumaktadır. HK Sağlık web sitesi, cinsel sağlık kategorisinde prezervatif çeşitlerinden diğer sağlık ürünlerine kadar ihtiyacınız olabilecek tüm ürünleri uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır. Cinsel sağlık ürünlerimiz, dışarıdan içi belli olmayacak şekilde paketlenmekte ve kargo ile Türkiye’nin her yerine gönderilmektedir.