Gıda Takviyesi

Gıda takviyesi terimi, bir besinden elde edilen faydaları ve o besinin emilimini artırmak veya doğrudan besinlerden elde edilmeyecek kimyasalları sağlamak için kullanılan ürünleri ifade eder. Genel olarak vitaminler, mineraller, lif, yağlı asitler veya amino asitler gıda takviyesi kapsamına girer. Gıda takviyeleri, ilaç değil alternatif bir besin kaynağı olarak geçmektedir.  Piyasada 50.000 'den fazla gıda takviyesi çeşidi mevcuttur. Gelişmiş ülkelerdeki yetişkin nüfusun yarısından fazlası (% 53 -% 55) gıda takviyeleri tüketir ve en çok tercih edilenler multivitaminlerdir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, dengeli bir diyet ile birlikte tüketilmesi halinde gıda takviyelerinin faydalı olduğunu kabul etmektedir. Ancak gıda takviyesi, tek başına bir besin kaynağı değildi ve bu amaçla da kullanılamaz. Gıda takviyeleri; bitkisel amaçlı veya bitkisel bitkilerde kullanılan bitki, amino asit, yenilen diğer yiyeceklere katkıda bulunan herhangi bir madde veya herhangi bir konsantre, metabolit, bileşen, ekstre veya bunların birleşimi için kullanılan bir vitamin, besin öğesi, bitki özütü içerir.
Gıda takviyeleri çiğnenerek ya da yutularak oral yoldan kullanılır. Gıdalar gibi ve ilaçların aksine, gıda takviyeleri üretmek ya da satmak için herhangi bir hükümet onayına gerek yoktur. Gıda takviyelerinin amaçlanan kullanımı, kişinin yeterli miktarda besleyici maddeyi almasını sağlamaktır. Gıda takviyesi ürünleri herhangi bir hastalığın tedavisinde veya önleyici sağlık amacıyla kullanılmamalıdır. (Bunun tek istisnası, multivitamin kullanımıdır.) 

Gıda Takviyesi Türleri 

Vitaminler
Ana madde: Vitamin
Vitamin, organizmalar için hayati bir besin maddesi olarak kabul edilen organik bir bileşiktir. Organik bir kimyasal bileşik (veya ilgili bileşik grubu), bir organizma tarafından yeterli miktarda sentezlenemediğinde vitamin olarak haricen alınmalıdır. Örneğin askorbik asit (C vitamini), insanlar için bir vitamindir, ancak çoğu zaman vücut tarafından yeterli düzeyde sentezlenemez. Zaten sağlıklı olan kişilerde önleyici, sağlı problemi yaşayan kişilerde de destekleyici özelliği vardır. 
Diyet Minerali
Ana madde: Mineral (besleyici)
Genellikle "beslenme mineralleri" veya "mineraller" olarak adlandırılan gıda takviyeleri, canlılara organik moleküllerde bulunan dört element (karbon, hidrojen, azot ve oksijen) haricinde gereken kimyasal elementlerden oluşur. 
Amino Asitler ve Proteinler
Ana maddeler: Amino asit ve protein (besin maddesi)
Amino asitler, biyolojik açıdan önemli organik bileşiklerdir. Bir amino asidin ana unsurları karbon, hidrojen, oksijen ve azottur, ancak diğer elementler de bazı amino asitlerin yan zincirlerinde bulunur. Amino asitler üç kategoriye ayrılabilir: lüzumlu amino asitler, lüzumlu olmayan amino asitler ve şartlı amino asitler. Lüzumlu amino asitler vücut tarafından üretilemez ve besinler tarafından sağlanmalıdır. Lüzumlu olmayan amino asitler ise vücut tarafından zaten üretilir. Koşullu amino asitler ise genellikle stres tedavisi için kullanılır. 
Protein Tozları
Ana madde: Protein
Vücut geliştirme takviyeleri, vücut geliştirme ve atletizm ile uğraşanlar tarafından yaygın olarak kullanılan diyet takviyeleridir. Vücut takviyeleri, yemekleri değiştirmek, kilo alımını arttırmak, kilo kaybını teşvik etmek veya atletik performansı geliştirmek için kullanılabilir. En çok kullanılan gıda takviyeleri; protein içecekleri, kreatin, kilo kaybı ürünleri ve testosteron güçlendiricilerdir. 

Gıda Takviyesi Satın Al

HK Sağlık, her yaş grubu tarafından güvenle kullanılabilecek, gerekli denetimlerden geçmiş ve etkinlikler kanıtlanmış gıda takviyesi çeşitlerini uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır. Gıda takviyesi ürünlerimiz, global markalar tarafından üretilmiştir ve hem bağışıklık sisteminizi destekleyecek, hem de vücudunuzu destekleyecek niteliktedir. Özellikle kış aylarında ve soğuk havalarda soğuk algınlığı ve gribe yakalanmanızı çok daha zor hale getireceklerdir. HK Sağlık üzerinden verdiğiniz gıda takviyesi siparişleri, kargo ile adresinize teslim edilecektir.  
₺100,00KDV Dahil
₺127,00 KDV Dahil
₺95,00KDV Dahil
₺160,00 KDV Dahil
₺49,90KDV Dahil
₺64,90 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükenmek üzere