Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız sağlığınızın genel sağlığınızla ilgili ipuçları sunduğunu veya ağzınızdaki problemlerin vücudunuzun geri kalanını etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Ağız sağlığınız ile genel sağlık arasındaki bağlantı sandığınızdan daha kuvvetlidir. Vücudumuzun birçok alanında olduğu gibi, ağzımız da bakterilerle doludur. Bunların çoğu zararsızdır. Normalde vücudun doğal savunmaları ve günlük fırçalama ve diş ipi gibi uygulamalar, bu bakterileri kontrol altında tutabilir. Bununla birlikte, uygun ağız hijyeni sağlanmazsa bakteriler diş çürüğü ve diş eti hastalığı gibi oral enfeksiyonlara neden olabilecek seviyelere erişebilirler. Buna ek olarak, bazı ilaçlar (dekonjestanlar, antihistaminikler, ağrı kesiciler, diüretikler ve antidepresanlar) tükürük akışını azaltabilir. Oysa yükürük, ağızda bakterilerin ürettiği asitleri nötralize eder ve sizi hastalığa yol açabilecek mikrobik istiladan veya aşırı büyümeden korumaya yardımcı olur.

Araştırmalar ayrıca ağız bakterilerinin ve diş eti hastalığının ciddi bir şekli olan periodontite bağlı iltihaplanmanın bazı hastalıklarda rol oynayabileceğini göstermektedir. Buna ek olarak diyabet gibi bazı hastalıklar vücudun enfeksiyona direncini düşürebilir, bu da ağız ve diş sağlığı sorunlarını daha da ciddi hale getirir. Ağız ve diş sağlığınızın kötü olması, çeşitli hastalıklara neden olabilir:

·         Endokardit. Endokardit, kalbin bir enfeksiyonudur. Endokardit, tipik olarak vücudunuzun başka bir bölümünden (örneğin ağız gibi) gelen bakteri veya diğer mikroplar kan dolaşımınıza yayılarak kalbindeki hasarlı bölgelere ulaştığında ortaya çıkar.

·         Kalp-damar hastalığı. Bazı araştırmalar, kalp hastalığının, tıkanmış arterlerin ve inmenin, oral bakterilerin neden olabileceği enflamasyon ve enfeksiyonlarla bağlantılı olabileceğini göstermektedir.

·         Gebelik ve erken doğum. Periodontitis erken doğum ve düşük doğum ağırlığı ile bağlantılıdır.

·         Diyabet. Diyabet vücudun enfeksiyona karşı direncini azaltır ve dişetlerini risk altına sokar. Dişeti hastalığı diyabetli kişiler arasında daha sık ve şiddetli görülmektedir. Araştırmalar, diş eti hastalığı olan kişilerin kan şekeri seviyelerini kontrol etmekte zorlandıklarını ve düzenli ağız ve diş bakımının diyabet kontrolünü sağladığını göstermektedir.

·         Osteoporoz. Kemikleri zayıf ve kırılgan hale getiren osteoporoz, periodontal kemik kaybı ve diş kaybıyla bağlantılıdır.

Ağız sağlığına bağlı olabilecek diğer durumlar arasında yeme bozuklukları, romatoid artrit, baş ve boyun kanseri ve kuru ağza neden olan bir bağışıklık sistemi bozukluğu olan Sjogren sendromu da yer alır. Bu potansiyel hastalıklardan dolayı, ağız ve diş sağlığınıza dikkat etmeniz büyük önem taşımaktadır. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için yapabilecekleriniz şunlardır:

·         Dişlerinizi florürlü diş macunu ile günde en az iki kez fırçalayın.

·         Günlük olarak diş ipi kullanın

·         Sağlıklı beslenin ve öğün arası aperatifleri sınırlayın.

·         Diş fırçalarınızı her üç dört ayda bir veya kıllar yıpranmışsa daha çabuk değiştirin.

·         Düzenli dental muayene ve oral temizlik gerçekleştirin.

·         Tütün kullanmaktan kaçının.

Ayrıca, oral bir sağlık sorunu ortaya çıktığında diş hekiminize başvurun. Ağız sağlığınıza dikkat etmek genel sağlığınız için yaptığınız bir yatırımdır. Yaşadığınız pek çok sağlık sorununun nedeni, ağız ve diş sağlığınızın yeterli düzeyde olmamasından kaynaklanıyor olabilir. HK Sağlık, ağız ve diş bakımı için kullanabileceğiniz tüm ürünleri uygun fiyatlarla satışa sunmaktadır. Diş fırçası, diş ipi, protez temizleyici tablet ve arayüz fırçası gibi kategorilerde satışa sunduğumuz onlarca farklı ürün mevcuttur ve hepsi de her bütçeye uygun fiyatlara sahiptir. Seyahat boyu diş fırçası gibi özel modellerimiz, ağız ve diş sağlığınızı seyahatteyken bile devam ettirmenizi sağlayacaktır. Siparişleriniz kargo ile adresinize gönderilecek olup, kredi kartınız ile ödeme yağmanız mümkündür. Ağız ve diş sağlığınızı ihmal etmeyin ve hemen bugün siparişinizi verin.